Praktyka

JAMNIKI

Jakub Kornhauser
215 odsłon
Jakub Kornhauser, 9 Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius, Wrocław, 2024. fot. Max Pflegel/WDL

Podpalany
Muskularny pies, pies na borsuki. Dlaczego jamnik jest taki długi? Ekspedientka w zieleniaku dość obcesowa, pieska wolałaby nie widzieć wśród żółtych cukinii i rzodkwi. Panu też tę trawę łyka jak wariat? Zrolowaliśmy wszystkie dywany; niby zimno idzie od podłogi, ale przynajmniej jak pobrudzi, to się zmyje raz dwa. Słynne foliówki w pasy, błękitny idzie na przemian z białym. Podpalany woli marchewkę, prosta sprawa.

Joseph
Od małego wychowywał się z innymi zwierzętami. Chomika zna na wylot, podobnie traszkę i koszatniczki, za pan brat jest z Josephem, złotą rybką z komody. Jego brat mieszka po sąsiedzku, siostrę wywiało na drugi koniec miasta, kontakt sporadyczny. Należy pamiętać, że jamniki lubią ciepło i spanie pod kołdrą – bardzo prawdopodobne, że ze względu na skojarzenia z norą. Dyszą w nocy i przełażą do kolejnych łóżek. Inne psy i koty? Instynkt łowiecki nieraz wygrywa. Ptaki? Głównie drób i grzebiące.

Dominant
Nie ma w nim za grosz agresji, no chyba gdy go pogłaskać, to może nie gryzie, ale strasznie szczeka. Czy każdy jamnik warczy? Nie, po prostu mój jest ogromnym dominantem, każdego psa traktuje jak swojego poddanego. Czy toleruje duże czarne psy? Zdarzają się kłótnie, nie przeczę, ale kończy się to tylko skuczeniem, a potem ciągnie do domu.

Kości
Potrafi chwycić. Na przystanku, bo stres i z autobusu wysiadają. Gorzej w pociągu, trzeba podsadzić, z oka nie spuszczać. Obszczekuje konduktora, w przedziale woli od korytarza i śledzi tych, co za potrzebą. Jak już się dojedzie, prze w stronę zadrzewień. Grzyby zjada, wyciąga z chaszczy kości i stare ochłapy. Bób znajdzie w worku, koło nasypu.

Dżimuś
Trzęsie się czy drży? To mimowolne skurcze mięśni. Do tego piszczy? Zapewne jest pod wpływem silnych emocji. Twój weterynarz pomoże ocenić napięcie psa. Z Dżimusiem dzieje się tak zawsze, gdy marznie na zewnątrz. W skafandrze mu trudno o komfort. Poszczekiwanie, skomlenie, oddawanie moczu. Na spacerze uszy są zimne, może to stąd. Zostawiacie go przed sklepem czy wchodzicie razem? Na pozór nie ma powodu, by szczekać, a aż się rwie. Jest osowiały? Zapoznaj się z biblioteką artykułów.

Szczenię
Socjalizację szczenięcia jamnika przeprowadź jak najwcześniej. Pies musi wiedzieć, jak funkcjonować w otoczeniu. Charakter: rozrywkowy, uparty, oddany. Uszy: długie, zwisają po bokach długiej kufy.

Kontakty
Żaden jamnik nie może jeść wafelków, nie może ciastek i słonych paluszków. Wiele przygód kończy się tragicznie, bo jamnik nie może podróżować w pojeździe, który nie jest odpowiednio oznakowany. Jamnik nie może tulić się do nie wiadomo kogo. Tylko do uznanych autorytetów lub przyjaciół z osiedla. Niezbyt entuzjastycznie wita znajomych? Sprawdź jego kontakty. Pewnego dnia wybierze się na obchód i będzie się wahał, czy wrócić.


Zobacz spotkanie prowadzone przez autora podczas 9. Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius