Wieści

Konkurs „Literacka Podróż Hestii 2024” – 5 nominowanych książek

Redakcja NL
663 odsłon
Literacka Podróż Hestii 2024. Nominacje

W konkursie Literacka Podróż Hestii co roku wybierane są najciekawsze polskie książki z kategorii fiction, napisane z myślą o dzieciach i młodzieży. W tym roku spośród 89 zgłoszonych propozycji Kapituła wyróżniła pięć tytułów. Autorka lub autor jednej z książek otrzyma Nagrodę Literacka Podróż Hestii w wysokości 50 tys. złotych.

Nadesłane powieści, opowiadania i powieści graficzne oceniła Kapituła, w skład której wchodzą: Artur Borowiński – przewodniczący kapituły i prezes Grupy ERGO Hestia, Michał Rusinek – pisarz, tłumacz, wykładowca, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej, Katarzyna Kasia – doktor filozofii, prodziekan Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Joanna Olech – autorka książek dla dzieci i młodzieży oraz ilustratorka, Ilona Wiśniewska – autorka nominowana do zeszłorocznej Nagrody Literacka Podróż Hestii za powieść „Przyjaciel Północy”, Maciej Wojtyszko – reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny, pisarz, autor książek dla dzieci, dramaturg, profesor Akademii Teatralnej w Warszawie oraz Natalia Wiercińska – reprezentująca Fundację Artystyczna Podróż Hestii. Sekretarzem Nagrody jest Janusz Heller.

W tym roku wybór najlepszej książki wesprze głos Młodzieżowej Rady Literackiej. Tworzą ją młodzi przedstawiciele i przedstawicielki m.in. Szkoły w Chmurze, Młodych Horyzontów, Oczytamy Szczecin, Polskiej Szkoły Podstawowej im. Wisławy Szymborskiej w Wędryni (Republika Czeska), Sopockiej Rady Młodzieżowej.

Oto nominowane książki z krótkim uzasadnieniem Kapituły konkursu.

Hajda. Beskid bez kitu
Marii Strzeleckiej (Libra P)

„Hajda. Beskid bez kitu”. Maria Strzelecka (wyd. Libra P)

Maria Strzelecka z ogromną empatią i wrażliwością opowiada okrutną historię wysiedlania Łemków po II wojnie światowej. Chłopiec i pies – główni bohaterowie – doświadczają zła, które starają się zrozumieć, ale też na swój sposób oswoić. A to zło dotyka nie tylko ludzi, ale też zwierzęta i rośliny Beskidu Niskiego, tak pięknie przez autorkę zilustrowane. Mocą tej książki jest spokojny, wyważony język, ale też wiarygodność, bo Strzelecka zna tereny, o których pisze, historię wymyśliła w oparciu o prawdziwe wydarzenia, jest świetną przewodniczką po historii i topografii tego miejsca. Siłą Hajdy jest również wiara, że wszystkie elementy świata są ze sobą powiązane i że dobro – nawet jeśli nie może zaistnieć w pełni w danym czasie – i tak w końcu zwycięży.

Hydropolis 2. Walcz
Zygmunta Miłoszewskiego (W.A.B. / GW Foksal)

„Hydropolis 2. Walcz”. Zygmunt Miłoszewski (wyd. W.A.B. / GW Foksal)

Emma, nastoletnia mieszkanka Czwartej Kolonii Podwodnej Hydropolis, ma jedno marzenie – pozostać niewidzialną dla wszystkich. Musi jednak wyjść z cienia, żeby skonfrontować się z rówieśnikami, rządzącymi kolonią Starszymi, okrutnym rytuałem Czterech Śmierci, a przede wszystkim – własnymi niepewnościami i słabościami. Czy wystarczy jej sił, kiedy dojdzie do prawdziwej próby? Czy odważy się podjąć ryzyko, żeby ratować przyjaciół? I czy uda jej się – razem z bohaterami pierwszego tomu – odkryć mroczny sekret podwodnego świata?

Księżniczka na wygnaniu, czyli osiem żywotów Reginy Różyczki
Katarzyny Ryrych (Butterfly / Ibis)

„Księżniczka na wygnaniu, czyli osiem żywotów Reginy Różyczki”. Katarzyna Ryrych (wyd. Butterfly / Ibis)

Łacińskie słowo „regina” (łac.) znaczy tyle co „księżniczka”, ale nastoletnia Regina Różyczka nie pasuje do baśniowego wizerunku słodkich lal, czekających pokornie na księcia. Jest harda, uparta, obcesowa. Sama nazywa się „dziką kotką”. Z determinacją broni swojej godności i autonomii. A to niełatwe, kiedy jest się córką alkoholiczki, powierzaną opiece niewłaściwych ludzi.
„Księżniczka” Regina opisuje swoje dorastanie w emocjonalnej pustce, bez oparcia. Wielokrotnie nadużywane przez bliskich zaufanie nauczyło ją ostrożności w relacjach z ludźmi. Regina syczy i drapie jak osaczona kotka. Jej skrywana wrażliwość jest dobrze chroniona pancerzem dosadnego języka i jawnego buntu. Nie dajcie się zwieść – szorstka w obyciu, szczera do bólu, Regina jest warta pięciu disnejowskich księżniczek.

Silla
Karoliny Lewestam (Agora dla Dzieci)

„Silla”. Karolina Lewestam (wyd. Agora dla Dzieci)

Mroźna opowieść fantasy o skutej lodem Krainie Tlate Hiin, gdzie ludzie i zwierzęta żyją w chwiejnej symbiozie – skazani na siebie i wspierający się nawzajem. Białe niedźwiedzie, śnieżne krowy, wilki, foki, renifery, a nawet wiewiórki – są, obok ludzi, równoprawnymi stworzeniami, władającymi wspólnym językiem. Wszyscy oni są podopiecznymi polarnej ZORZY – tajemniczej wyroczni, która (do czasu!) utrzymuje świat w harmonii i równowadze.
Ale oto dzieje się coś złego – znika pokarm, Zorza blednie, śnieżne krowy wędrują na północ… Ludzie i zwierzęta czują lęk przed nadchodzącym kataklizmem.
Podczas dorocznego święta, które spaja całą społeczność, niespełna dwunastoletni Ari słyszy swoje imię dobiegające zewsząd i znikąd. Wkrótce dowie się, że został powołany do arcytrudnej misji. W jego rękach jest przyszłość Tlate Hiin, a także całego mroźnego świata. Chłopiec wyrusza w długą i niebezpieczną podróż, która wystawi na próbę jego chłopięcą siłę, odwagę i hart ducha. Z pomocą przyjaznych zwierząt Ari brnąć będzie w śnieżnej zadymce ku nieznanemu.
Książka „Silla” ma już ciąg dalszy – w ślad za tomem pierwszym ukazał się już drugi: „Strażniczka Perły”.

Zguba
Natalii Szostak (W.A.B. / GW Foksal)

„Zguba” Natalia Szostak (wyd. W.A.B. / GW Foksal)

Debiutancka książka dziennikarki Natalii Szostak to powieść o rzeczach, uczuciach i nadziejach, które gubimy po drodze. Matka piętnastoletniej Marianny wraca z emigracji zarobkowej, by odnaleźć córkę. Ale co właściwie się stało? Kto stoi za zniknięciem? Może wszystko zaczęło się wtedy, gdy dziewczyna straciła głos?

Początek literackiej podróży

– Moment, w którym wybieramy najciekawsze książki dla dzieci i młodzieży to nie tylko czytelnicze podekscytowanie, ale też wdzięczność autorkom i autorom za piękne i wartościowe treści. I chociaż w naszym konkursowym cyklu na laureatkę lub laureata Nagrody Literacka Podróż Hestii poczekać musimy jeszcze do września, to właśnie dzisiaj rozpoczynamy prawdziwą literacką podróż. I to w aż 5 fascynujących kierunkach. Zapraszamy do niej wszystkich, bez względu na wiek – mówi Artur Borowiński, prezes Grupy ERGO Hestia, przewodniczący Kapituły.

– W Literacką Podróż Hestii wyruszają najpierw jurorki i jurorzy tej nagrody. Jest to podróż przez wszystkie książki dla młodzieży wydane w poprzednim roku. Podróż co roku inna i co roku – fascynująca. Dotarliśmy właśnie do pierwszego w niej przystanku: wybraliśmy pięć książek, które naszym zdaniem są najciekawsze i najwartościowsze. We wrześniu dotrzemy do stacji końcowej i wybierzemy jedną z nich, ale Państwo już mogą przeczytać wszystkie pięć nominowanych książek, do czego zachęcam. O nich będzie się mówić przez cały rok, a z ich autorkami i autorami będzie się można spotkać w różnych miejscach Polski – dodaje prof. Michał Rusinek, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej.

 

Mecenasem konkursu jest ERGO Hestia, a jego organizacją zajmuje się Fundacja Artystyczna Podróż Hestii, działająca w partnerstwie z Fundacją Wisławy Szymborskiej. Inicjatywa odbywa się w tym roku pod patronatem honorowym Biblioteki Narodowej.

Szczegółowe informacje o Literackiej Podróży Hestii znajdują się na stronie literackapodrozhestii.pl