Wieści

Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus 2023

Redakcja NL
190 odsłon

Saša Stanišić, niemieckojęzyczny pisarz bośniackiego pochodzenia, został laureatem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus! 

Jury doceniło go za powieść Skąd opublikowaną w Polsce przez Wydawnictwo Książkowe Klimaty. Autor, poza statuetką, otrzymał nagrodę finansową wynosząca 150 tys. zł. Tym samym nagroda za przekład – wynosząca 40 tys. zł – trafiła do tłumaczki książki z języka niemieckiego Małgorzaty Gralińskiej.

W plebiscycie czytelników wygrała Córeczka ukraińskiej pisarki Tamary Dudy. Książkę na język polski przełożył Marcin Gaczkowski, a za polskie wydanie odpowiada Wydawnictwo Kolegium Europy Wschodniej.

O książce Skąd:

Saša Stanišić w wieku czternastu lat razem z mamą musiał opuścić dawną Jugosławię i jako uchodźca wojenny trafił do Niemiec. W bardzo autobiograficznej powieści Skąd wraca do przeszłości:  dzieciństwa w Jugosławii, ucieczki, przyjazdu do Niemiec, codzienności nastoletniego imigranta, prób odnalezienia się w nowej rzeczywistości. Zadaje pytanie o to, jaki wpływ na nasze życie i jego kształt ma miejsce, w którym przyszliśmy na świat.

Michał Nogaś, juror Angelusa, o nagrodzonej książce: – Proza Stanišicia jest opowieścią o pamięci, poszukiwaniu tożsamości i języka, by wyrazić siebie oraz historię, której jest się jednocześnie twórcą, ofiarą i świadkiem. Pytanie „skąd” wybrzmiewa tu w wielu kontekstach, dotyka najważniejszych tematów i problemów, z jakimi dziś boryka się i musi sobie radzić Europa Środkowa. Niemieckojęzyczny pisarz pochodzenia bośniackiego pokazuje, jak bardzo pogmatwane są współczesne dzieje całego regionu i jak niełatwe wyzwania stawia przed nami los. Nagrodzona powieść to, jak stwierdziło jury w czasie obrad, „proza nowoeuropejska”, dotykająca sedna naszych czasów.

Fundatorem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus jest miasto Wrocław.

Biuro nagrody: Wrocławski Dom Literatury

Fot. Max Pflegel | WDL