Wieści

Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius 2023 

Redakcja NL
361 odsłon

Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius – przyznawaną od 2008 roku – po raz drugi otrzymał Piotr Sommer, laureat za całokształt z 2010. W tym roku poeta został doceniony w kategorii Książka roku za tom Lata praktyki (Wydawnictwo WBPiCAK). Za najlepszy debiut uznano Halal Ivana Davydenki (Wydawnictwo papierwdole). Stawkę silesiusowych wyróżnień uzupełnia Silesius za całokształt pracy twórczej dla Joanny Mueller. Gratulujemy!

Debiut

Halal Ivana Davydenki (wydawnictwo papierwdole & Katalog Press). Autor poza statuetką otrzymał nagrodę finansową wynoszącą 15 tys. zł. Davydenko urodził się w 1988 roku w Żytomierzu, w Polsce mieszka od 2012 roku. Jest redaktorem naczelnym literackiego „Magazynu Malkontenty” oraz autorem podcastu „Jak zostać Ukraińcem”.

Alina Świeściak, jurorka Silesiusa o książce:  – Siłą Halal jest językowa energia, podkręcona gra na różnych rejestrach. Davydenko to mistrz trashy języka; obok sprawozdań z prekarnego frontu znajdziemy tu popkulturowe szlagiery i ślady wierszy „poważnych” poetów, wyznania, wezwania („jedzcie bogatych”) i eksperymenty z „ukraińskim polskim”. Jest w tym powaga, ale i dystans, i autoironia. Ta mieszanka jest odświeżająca. Halal nie odrabia lekcji społecznego zaangażowania z imigracji, prekaryzacji, postkolonialności, ale eksperymentuje na żywym ciele bohatera/miasta/języka.

Książka roku

Statuetka oraz 50 tys. zł trafiło do Piotra Sommera za sprawą tomu Lata praktyki (Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu), książkę, która w tym roku była też nominowana do Literackiej Nagrody Nike. Wcześniej, bo już w 2010 roku, poeta otrzymał Silesiusa za całokształt pracy twórczej. Sommer poza pisaniem poezji zajmuje się też eseistyką i tłumaczeniem współczesnej poezji anglosaskiej – za co otrzymał między innymi Nagrodę Literacką Gdynia. Opublikował już kilkanaście tomów poetyckich i krytycznoliterackich, zredagował wiele ważnych antologii (m.in. prezentujących współczesną poezję amerykańską, angielską i irlandzką), pisze także wiersze dla dzieci. W latach 1994–2022 był redaktorem naczelnym miesięcznika „Literatura na Świecie”.

– Jeśli lata praktyki, na przykład praktykowania wiersza, prowadzą do mistrzostwa, to Lata praktyki Piotra Sommera są tej zasady znakomitym dowodem. Tom złożony z wierszy niepozornie imponujących – świetnie operujących różnymi rejestrami mowy, potocznej, mówionej, pisanej, i równie dużą gamą nastrojów. Nostalgia miesza się tutaj z zadziornym podejściem do czasu, monolog liryczny ze scenkami rodzajowymi, gorycz z ciekawością – tak o poezji Sommera opowiada Piotr Śliwiński, przewodniczący jury Silesiusa.

Całokształt

Silesiusa za całokształt twórczości (nagroda w wysokości 100 tys. zł.) odebrała Joanna Mueller. Nazwisko laureatki poznaliśmy już w maju podczas 8. Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius. Mueller jest czwartą kobietą wyróżnioną Silesiusem za całokształt twórczości i najmłodszą laureatką w historii tej kategorii. Urodziła się w 1979 roku w Pile, obecnie mieszka w Warszawie. Jest poetką, eseistką, redaktorką, literaturoznawczynią i krytyczką literacką. Absolwentka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, badaczka poezji m.in. Tymoteusza Karpowicza i Wielimira Chlebnikowa. Jako poetka zadebiutowała w 2003 roku tomem Somnambóle fantomowe. Na swoim koncie ma łącznie sześć książek poetyckich oraz dwie książki eseistyczne: Stratygrafie (2010) i Powlekać rosnące (2013), a nawet zbiór wierszy dla dzieci Piraci dobrej roboty (2017) i bajkę Szkoła Czi-Tam w formie kamishibai (2015). Jest także współredaktorką książek: Solistki. Antologia poezji kobiet (1989–2009)(2009) oraz Warkoczami. Antologia nowej poezji (2016). Jej twórczość poetycka doczekała się kilku ważnych nominacji, w tym do wrocławskiego Silesiusa aż trzykrotnie (2016, 2020 i 2022), do Nagrody Literackiej Gdynia (2008) czy Nagrody Literackiej m.st. Warszawy (2016).

 

Fundatorem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius jest miasto Wrocław.

Biuro nagrody: Wrocławski Dom Literatury

Fot. Max Pflegel | WDL